Výroba trofejí na závody Audi FIS WORLD CUP Špindlerův mlýn 2023

Rád se věnuji projektům přímo na přání zákazníka. Rád zkouším nové, netradiční postupy. Rád přijímám výzvy a vymýšlím nové výrobky. A přesně toto se zhmotnilo při tvorbě trofejí pro Audi FIS SKI WORLD CUP Špindlerův Mlýn.

Od prvního nákresu jsem věděl, že pokud moje vize organizátory zaujme, vznikne něco unikátního. Moderního, ale zároveň s nádechem historie. Nosnou myšlenkou celé trofeje je výročí založení Českého svazu lyžařů v roce 1903. Letos si tak tento nejstarší lyžařský svaz světa užije oslavnou párty na počest 120. výročí. Tehdy se lyžařům o carvingu ještě nesnilo, pro svoji jízdu využívali „jasanky“. Lyže, jak už název vypovídá, z jasanového dřeva, bez vyhrojení a bez hran. Lyže ze stejného materiálu, jako je použit pro trofeje. A i toto jasanové dřevo má svůj příběh.

V roce 1908 se v mém rodném městě, ve Vysokém nad Jizerou, narodil pan Antonín Bartoň. Jeden z našich nejlepších lyžařů své doby, účastník ZOH 1932 v Lake Placid, kde v severské kombinaci vybojoval 6. místo. Svůj život pak zasvětil výrobě lyží. V jeho původní dílně nyní tvoří můj bratr. Po panu Bartoňovi zůstaly v dílně nějaké zbytky dřeva. Tyto kousky jasanu, starého více než 70 let, jsme přetvořili a nyní zdobí trofeje pro nejlepší slalomářky naší současnosti.

Při návrhu a výrobě jsem ale zároveň nemohl opomenout mé hlavní "já", beton. Ten posloužil pro zhotovení dvou kopců, z nichž jeden nese logo samotné akce. To je díky speciální technice odlévání, barvení a broušení je logo zapuštěné v povrchu. Zároveň oba kopce vycházejí z horského motivu loga.

Celou trofej nese podstavec, opět z jasanového dřeva, který svým sklonem evokuje sjezdovku, jízdu z kopce. Všechny dřevěné prvky jsou ručně gravírované motivem trojúhelnků vycházejícím z grafiky Špindlerovského „svěťáku“.

Organizátory moje vize zaujala. A já věřím, že výsledek zaujme i ostatní. V porovnání s ostatními trofejemi v rámci světového poháru působí trofej díky kombinaci betonu a dřeva velmi netradičně. Ať už si je vyslouží kdokoliv, cítím v sobě něco, co jsem v životě nepoznal. Kluk samouk, co ještě před 15 měsíci seděl převážně v kanclu, vytvořil trofeje pro nejlepší závodnice nejvyznamější sportovní akce roku 2023 pořádané na území České republiky. Prosím štípněte mě.

Zpět do obchodu